szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Donald Trump egy Twitter-üzenetben állította le a korábban beharangozott mentőcsomagot, amivel szinte mindenkit meglepett. Aztán tett gyorsan egy új ajánlatot, de az csak töredéke az eredeti terveknek.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Amikor kiderült, hogy koronavírusos lett az Egyesült Államok elnöke, a szakértők nagyrészt egyetértettek abban, hogy Donald Trump mindent el fog követni, hogy a korábban beharangozott gazdasági mentőcsomagot még az egy hónap múlva esedékes elnökválasztás előtt elfogadják, ezzel is erősítve a Fehér Ház vezetőjének pozícióját.

Trump betegsége még jobban megkavarta a kártyákat

Mindenki azt figyeli, hogy milyen hatása lesz annak, hogy hétfőn vélhetően hazaengedik a kórházból az Egyesült Államok koronavírus-fertőzött elnökét. Donald Trump eddig is sokszor lepett meg másokat a váratlan húzásaival, a kórház korai elhagyása is ilyen lehet, ahogy maga a kezelése sem volt mindennapi.

Erre rátett egy lapáttal, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke kedden még figyelmeztetett is, hogy az új mentőcsomag elfogadása létfontosságú lenne az amerikai gazdaságnak. A demokraták és a republikánusok leginkább a megcsomag nagyságán nem tudtak megegyezni, előbbiek legalább 2200 milliárd dollárosat akartak, míg a Trump-adminisztráció szerint 1,6 milliárd dollár több mint elég lenne a válság kezelésére.

Ezek után Trump szokásos médiafelületén, a Twitteren jelentette be, hogy beszünteti a mentőcsomagról szóló tárgyalásokat a választásokig, aztán „a győzelmem után elfogadják azt a javaslatot, ami a keményen dolgozó amerikaiakat és a kisvállalkozásokat segíti”.

Trump valamivel később azt is bejelentette, hogy kéri a washingtoni kongresszus támogatását, hogy a légitársaságoknak 25 milliárd dollárt, a kis- és közepes vállalkozásoknak 135 milliárd dollárt, és az átlag amerikaiaknak pedig 1200 dolláros gyorssegélyt tartalmazó csomagot tudjanak elfogadni. „Ezt egyből aláírnám” – tette hozzá.

A demokraták persze egyből bírálták a döntést, Joe Biden, Trump kihívója például úgy fogalmazott, hogy az elnök hátat fordított az amerikaiaknak. Érdekesség, hogy ebben az esetben több republikánus is egyetértett a demokrata bírálatokkal: "Hatalmas hiba volt a tárgyalások leállítása a mentőcsomagról" – jelentette ki Susan Collins, Maine republikánus szenátora, akinek választási körzete erősen megosztott, vagyis joggal tarthat attól, hogy Trump népszerűtlen döntése miatt ő is szavazatokat fog veszíteni.

Ugyanakkor megvédte Trumpot Mitch McConnell, a szenátus republikánus feléből mondván, úgy látták, hogy a korábbi tárgyalások nem haladnak semerre, ezért olyan dolgokra kell koncentrálni, amik gyorsan elérhetőek – utalva Trump gyorssegély-javaslatára. A tőzsde mindenesetre kétszázalékos eséssel reagálta le az eseményeket.