szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A Covid–19-válság súlyos mellékhatása: több mint 20 százalékkal kevesebb pénzt küldtek haza a fejlettebb országokból a családnak, mint tavaly. A perspektíva riasztó: több százmillió család léte kerülhet veszélybe a szegény országokban.

Egyre nőhet a reménytelenség annál a 800 millió embernél, akik a vendégmunkások hazautalásaitól függenek – hangsúlyozza a német gazdasági minisztérium egyik kutatóintézetének jelentése. A Knomad kiemeli: a szegény országok számára a hazautalások hatása fontosabb, mint a külföldi segélyeké, illetve a külföldi beruházásoké együttvéve.

554 milliárd dollár: tavaly ennyit utaltak haza a vendégmunkások. Tavasszal a nagy lezárások idején a Világbank 20%-os csökkenést jósolt, de félő, hogy a valós szám sokkal rosszabb lesz. "Áprilisban és májusban nagyot csökkentek a hazautalások, júniusban volt egy kis javulás, de most további visszaesésre számítunk" – nyilatkozta a Világbank szóvivője a Deutsche Wellének.

Mi a helyzet Európában, ahol tavaly 133 milliárd dollárt tett ki a vendégmunkások hazautalásainak összege? Megbízható adatok nincsenek – mondja a Nemzetközi Migrációs Szervezet képviselője. Marina Manke egy konkrét példát mesélt el a Deutsche Wellének: "azoknak a moldovai vendégmunkásoknak a fele, akiket meginterjúvoltunk, azt mondta, hogy nem küld haza semmit sem. Elveszítette az állását, így nincs miből."

A pénzügyi átutalást végző cégek is drámai csökkenésről számolnak be. A Western Union 17%-os csökkenést jelzett a második negyedévben. A MoneyGram szerint április és június között 13%-kal csökkent a forgalom.

A pénzügyi átutalásokért 3-7%-ot számolnak fel a cégek, amelyek ezen szépen keresnek. Tavaly 16-38 milliárd dollárral csapolták meg a vendégmunkások 554 milliárd dolláros átutalásait. Ha csökkentenék az átutalási díjat, akkor ez mérsékelhetné a forgalom csökkenését, de az alapproblémán nem változtat: ha a vendégmunkások tömegesen veszítik el a munkahelyüket, akkor nemigen tudnak semmit sem hazaküldeni a családnak.