szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nyugati szomszédunk jelentős lépést tett a klímasemlegesség felé: a napokban az utolsó osztrák szénerőművet is bezárták.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Ausztria a második európai uniós tagország, amelyik teljesen felhagy a széntüzeléssel – adta hírül az Euractiv. Az első Belgium volt, még 2016-ban.

A Mellach széntüzelésű hőerőmű bezárást még tavaly jelentették be a Global 2000 klímaaktivistáinak kitartó kampánya nyomán. Az erőművet a fűtési szezon végeztével, pénteken kapcsolták le.

A bezárást Leonore Deweller, Ausztria klímáért, környezetért, energiáért és mobilitásért felelős minisztere történelmi lépésnek nevezte, és hozzátette:

2030-ra terveik szerint 100 százalékosan zölden nyerik majd az energiát.

Ausztria még nem teljesen szénmentes: a Voestalpine acélmű – amit az ország első számú szén-dioxid-kibocsátójának tartanak – még működik.

Az Europe Beyond Coal szervezet értesülései szerint már hét ország jelentette be, hogy követi Ausztria példáját: a tervek szerint 2025-ig Franciaország, Svédország, Szlovákia, Portugália, az Egyesült Királyság, Írország és Olaszország, 2030-ig pedig Görögország, Hollandia, Finnország, Dánia és Magyarország csatlakozhat.

hvg.hu Zhvg

A megújulóenergia-beruházások is veszélyeztethetik a biodiverzitást

A klímaváltozás hatásainak megfékezése érdekében fontos, hogy áttérjünk a megújuló energiára, ez azonban sok faj fennmaradását veszélyezteti. A megújulóenergia-létesítmények többségét ugyanis Nyugat-Európában és fejlődő országokban is természetvédelmi területeken építették.