szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem bizonyított, hogy a koronavírus-betegséget ne kaphatnák el újra olyanok, akik egyszer már átestek rajta, az immunitást igazoló dokumentum bevezetése ezért akár a járvány gyorsabb terjedéséhez is hozzájárulhatna.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

„Jelenleg nem bizonyított, hogy azok az emberek, akik kigyógyultak a COVID-19 betegségből, és a szervezetükben antitestek találhatók a betegséget okozó SARS-CoV-2 vírusra, védettek lennének az ellen, hogy másodjára is megfertőződjenek” – figyelmeztet a WHO egészségügyi világszervezet.

Az útmutatást a szervezet azért adta ki, mert a világ több országában felmerült, hogy a járvány elleni védekezés következő lépcsőjének keretében az államok amolyan járványútleveleket vagy a kockázatmentességet jelző igazolásokat adnának ki a betegségen átesett polgáraiknak, akik e dokumentumokkal szabadon munkába állhatnának vagy utazhatnának. A WHO szerint mivel a vírus elleni immunitás egyelőre nem bizonyítható, az ilyen járványútlevelek bevezetése nemhogy segítene, de hozzájárulhatna a járvány gyorsabb terjedéséhez.

A Deutsche Welle korábbi cikkében emlékeztetett rá, hogy Kínában, Japánban és Dél Koreában voltak olyan esetek, amikor a már meggyógyult betegek visszaestek. Erre hívta fel a figyelmet Martin Schnell professzor is, aki egészségügyi etikát tanít a Witten/Herdecke egyetemen. Ráadásul a professzor szerint egy ilyen intézkedés rendkívüli mértékben megosztaná a társadalmat. Szerinte például lehetetlen megjósolni, hogy mi történne egy kisvárosban, ahol mindenki ismer mindenkit.

Etikai szempontból az immunigazolvány akkor lenne elfogadható a professzor szerint, ha mindenkinek maszkot kellene viselnie és betartania a másfél méteres távolságtartást. Vagyis ebben a tekintetben nem tennének különbséget az immunigazolvánnyal rendelkezők és a többiek között.