szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A The New York Times információi szerint öt olyan embert vitt el a kínai hatóság, akik külföldi újságírókkal is beszélhettek. Hogy ez volt-e a rendőrségi intézkedés oka, az nem bizonyított.

A Huawei korábban határozottan tagadta, hogy a kínai cég a kereskedelmi szankciókkal sújtott Iránnal kereskedett volna, márciusban azonban olyan dokumentumok kerültek elő, melyek ennek ellentettjét bizonyíthatják. Hogy az iratok milyen módon kerültek akkor a Reutershez, nem tudni, a kínai hatóságok viszont lehet, hogy már tudják.

A The New York Times értesülései szerint Kínában még 2018 decemberében öt, korábban a Huaweinél dolgozó embert tartóztatott le a rendőrség, akik a WeChat nevű chatprogramon keresztül arról beszéltek, hogy a vállalat megszegi az Iránnal szemben hozott kereskedelmi szankciókat. Bár konkrét bizonyítékokkal egyikük sem állt elő – egyikük állítólag azt mondta, hogy képes bizonyítani a vádakat –, ám ez, illetve az, hogy külföldi újságírókkal beszéltek elegendő volt ahhoz, hogy letartóztassák őket.

Az egyik alkalmazott, Li Hongjuan letartóztatása a kínai lakosság körében is felháborodást váltott ki, mert úgy tudták, hogy a férfi azért került rendőrkézre, mert az egyébként őt jogosan megillető fizetését követelte a cégtől. A Huawei később jelezte, nem munkaügyi okai voltak a letartóztatásának. A The New York Times vélekedése szerint mindez azt is jelent(het)i, hogy a Huawei megfigyeli az alkalmazottait és azok privát beszélgetését, és szükség esetén a hatóságokat is bevonja egy-egy ügy kezelésére.

A Huawei nem reagált a lap állításaira, csupán annyit írtak, hogy Li letartóztatásának nem munkaügyi oka volt, és egy illegális tevékenység gyanúját jelentették a hatóságnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.