szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a legtöbb kkv tudja, hogy július 1-től megváltoznak a számlázással kapcsolatos szabályok, a részletekkel kapcsolatban leginkább a sötétben tapogatóznak.

A két lépcsőben – először július 1-jével, majd második ütemben 2021. január 1-jével – életbe lépő jogszabály jelentős változást hoz az online számla adatszolgáltatási kötelezettség terén, amely leginkább a kkv-k és az egyéni vállalkozók mindennapjait alakíthatja át. Hogy pontosan mi változik, arról a hvg.hu szakportálja, az Adózóna.hu írt korábban bő tájékoztatót.

A váltásról a Számlázz.hu megbízásából készített reprezentatív felmérést az NRC kutatóintézet. Ebből kiderül, hogy a kisvállalkozások kétharmada még mindig a kézi számlatömböt részesíti előnyben és alig egyötödük az, amely él a telepíthető számlaprogramok lehetőségével. Sőt, annyira nem tudnak elszakadni a fizikai valóságtól, hogy

tízből négy vállalkozó kinyomtatva adja át vagy postázza vevőinek az online számlázóban kiállított számláit.

Arra a kérdésre, hogy milyen jogszabályi változások várhatók hazánkban, a kkv-k 80, az egyéni vállalkozóknak pedig csak 58 százaléka válaszolta azt, hogy tud arról, hogy hamarosan a kisebb összegű áfás számlákat is be kell küldeni online a NAV-nak.

A kkv-k fele ugyanakkor részben rosszul értelmezi a jogszabályi változást, mivel szerintük az, hogy július 1-jétől eltörlik a jelenlegi legalább 100 ezer forint áfát tartalmazó jelentési értékhatárt, azt is jelenti, hogy megszűnik a kézi számlatömb használatának lehetősége. Pedig a szabályozás valójában csak azt eredményezi, hogy az összes, belföldi adóalanynak (vállalkozásnak, egyéni vállalkozónak vagy adószámos magánszemélynek) kiállított számlát be kell küldeni a NAV-nak, függetlenül az áfa összegétől, amelyhez végső soron szükség van az online számlázás használatára, azonban nem zárják ki mellette a kézi számlatömb használatát sem. Ez esetben azonban a számlát egyszer ki kell állítani kézzel, majd az adatait digitálisan rögzíteni, ami gyakorlatilag a “dupla számlázás” terhét jelenti a vállalkozásoknak.

Az online számlázásra való átállás ugyanakkor nem lesz könnyű, hiszen még mindig sokan idegenkednek az online számlázástól:

a kizárólag kézi számlatömböt használók több mint fele nem is tervezi bevezetni a vállalkozás mindennapjaiba az online számlázást a következő fél évben.

Ehhez az eredményhez persze az is hozzájárulhat, hogy sokan nem ismerik az új jogszabályt.

A kutatásból kiderül, hogy az átállást tervezők közel fele azért váltana, mert jogilag kötelező lesz az adatszolgáltatás, egyharmaduk mondta, hogy úgyis minden számlát rögzíteni kell majd a NAV-nak, így az online számlázás segítene ebben, és negyedük vallott úgy, hogy szerintük az online számlázással kényelmesebb lesz a számlák kiállítása, illetve tárolása.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.