szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kidobásra ítélt élelmiszerek, kerti zöldhulladék, trágya, valamint emberi ürülék – egy spanyol cégnél egy új módszert dolgoztak ki arra, hogy a szerves hulladékból bioszenet készítsenek.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Komoly problémát okoz a szerves hulladék, mert a hulladéktárolókba kerülve bomlásnak indul és üvegházhatású gázokat bocsát ki. Több millió tonnányi szerves hulladék keletkezik az Európai Unióban és ugyancsak több millió tonnányi szenet importálunk ipari használatra, valamint hogy abból energiát nyerjünk.

Ezt hozták össze egy spanyol fenntartható technológiákkal foglalkozó cég, az Ingelia szakemberei – számolt be az eredményről a phys.org.

A megoldás pedig az ún. bioszén, egy karbonsemleges termék, amely szerves hulladékból készül. Ez az energiaforrás alkalmas arra is, hogy megkösse a szén-dioxidot, ahelyett, hogy az a légkörbe kerülne.

A szakemberek által kidolgozott módszerrel, amit hidrotermális szenesítésnek (HTC) neveznek, forró víz és magas nyomás hatására jön létre a bioszén csupán néhány óra leforgása alatt – szemben azzal, hogy természetes úton több millió év alatt alakulna ki a szén. A megoldás pedig a szakemberek szerint a szerves hulladékból keletkező szén-dioxid 95 százalékát meg tudja kötni.

Az Ingelia a módszert már három üzemre kidolgozta Spanyolországban, az Egyesült Királyságban és Belgiumban, amelyek így már 8 ezer tonna bioszenet tudnak majd előállítani minden évben. Emellett számos üzem az engedélyekre vár, hogy elkezdhessék a feldolgozást – terveik szerint megdupláznák majd az előállított bioszén mennyiségét az elkövetkezendő néhány évben.

Dobos Emese Gazdaság

Évente ötvenezer forintnyi élelmiszert dobunk ki a kukába

Rengeteg élelmiszer kerül a szemétbe, és a hulladék több mint feléért a háztartások felelősek. Mindez nemcsak gazdaságnak jelent számottevő kiesést, de a klímaváltozást is befolyásolja, hiszen a maradékok megsemmisítése környezetszennyező és költséges, a készétel-adományozás pedig a gyakorlatban komoly nehézségekbe ütközik.