Kovács Zoltán szerint az EU-nak szükséges lenne önvizsgálatot tartania

Operatív törzs sajtótájékoztató 2020.03.19. ,  Kovács Zoltán
Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár.
Vágólapra másolva!
Brüsszel elgondolkodhatna inkább a saját szerepén, és hatásköreihez mérten próbálhatná a leghatékonyabb módon segíteni a tagállamok erőfeszítéseit - ezekkel a szavakkal reagált Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Politico keddi, Magyarországot támadó írására.
Vágólapra másolva!

"Egészen lenyűgöző, hogy egy világjárvány idején bárkinek is ideje van arra, hogy más ország megközelítésén vitázzanak. Arra viszont szemmel láthatóan már kevesebb idő jut, hogy utána is nézzenek a magyar jogállamiság és demokrácia élharcosai, hogy mit is mond az amúgy mindössze három oldalas törvény szövege, és hogy az mit is jelent a magyar jogrendszer egészére nézve. Nem kötelező a koronavírus-törvényről nyilatkozni, de ha megtesszük, akkor talán érdemes lenne ennyire igényesnek lenni magunkkal szemben. És ehhez nem kell jogásznak lenni" - írta legújabb internetes bejegyzésében Kovács Zoltán.

A Politico keddi, több politikust is megszólaltató cikkében arra kereste a választ, mit kellene tennie az EU-nak a magyar koronavírus-törvény kapcsán (a cikk címe is ez volt). Kovács visszautasította a vádakat, és a következő pontokban cáfolta a brüsszeli portál írását.

  • az Alaptörvény felhatalmazza a kormányt a veszélyhelyzeti intézkedések megtételére, és
  • kimondja, hogy ha a veszély elmúlt, a meghozott intézkedések is hatályukat vesztik;
  • a törvény nem oszlatja fel az Országgyűlést, hanem felhatalmazza azt és az Alkotmánybíróságot, hogy felügyelje a kormányt.
  • a törvény a veszély elleni fellépésre korlátozza a kormány rendeleti kormányzását, tehát nem vezethet be rendeleti úton olyan jogszabályokat, amelyek nem ezt a célt szolgálják.

Írása végén az államtitkár javaslatokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy min kellene elgondolkodnia Brüsszelnek. Érdemes lenne "okulni a gyakorlatban sehova nem vezető hetes cikkely szerinti jogállamisági eljárásból. Például elgondolkodhatna inkább a saját szerepén, és hatásköreihez mérten próbálhatná a leghatékonyabb módon segíteni a tagállamok erőfeszítéseit" - fogalmazott a magyar politikus.