szerző:
Tetszett a cikk?

A britek sorsa azon múlhat, ki nyeri az amerikai elnökválasztást.

November 15-e a végső határidő arra, hogy a felek megállapodjanak az EU és az Egyesült Királyság Brexit utáni viszonyának feltételeiről – szivárogtatták ki a Guardian tudósítójának Brüsszelben. Addig titoktartás övezi a tárgyalásokat, nehogy a belpolitikai érdekek zavart keltsenek – írja a lap.

"Az uniós tagállamokat folyamatosan tájékoztatjuk a tárgyalások állásáról a gyors ratifikálás érdekében" – hangsúlyozta az Európai Tanács elnöke. Charles Michel profi, korábban Belgium miniszterelnöke is volt, és most ő elnököl a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács élén.

"Mindenki tudja, hogy a végső szakasz a legnehezebb. Még bármilyen megoldás elképzelhető. Teljes mértékben megbízunk Michel Barnier-ban, aki csütörtökig Londonban tárgyal, majd Brüsszelben folytatják. Jelenleg nem tudom megmondani, hogy mi lesz" – vallotta be őszintén Charles Michel.

Boris Johnson az amerikai elnökválasztásra vár

Ivan Rogers, Nagy-Britannia egykori brüsszeli képviselője úgy látja, hogy a brit miniszterelnök attól teszi függővé a Brexit-egyezményt, hogy ki nyeri az amerikai elnökválasztást. A brit kormány szerint ez őrültség. Egy másik veterán brit diplomata arra mutat rá, hogy

a Brexit miatt Nagy-Britannia leértékelődik az USA szemében.

Berlin és Párizs sokkal érdekesebb lesz Washington számára – mondta a Politico tudósítójának Peter Ricketts, aki több mint negyven éven át szolgálta Őfelsége kormányának érdekeit külföldön. Arra mutatott rá, hogy ha Joe Biden lesz az elnök, akkor Nagy-Britannia szinte eltűnik Washington látóköréből. "Továbbra is fontos lesz az amerikai–brit kapcsolat katonai és titkosszolgálati téren, de gazdasági területen elveszíti a jelentőségét."

Boris Johnson abban bízik, hogy az USA-brit szabadkereskedelmi egyezmény alternatívát jelent majd Európához képest, de a veterán brit diplomata kiábrándítja: akárki lesz az elnök Washingtonban Nagy-Britannia nem számíthat különleges elbánásra.