Az élet nagy kérdései: meddig lehet kibírni alvás nélkül?

Bárkivel előfordul, hogy nem sikerül átaludni egy éjszakát, de vajon hol a határ, ami már egészségtelennek, sőt veszélyesnek számít?

Alvás nélkül
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alvás az egyik legfontosabb regenerálódási idő nemcsak az agynak, hanem sok létfontosságú szervnek is. A minőségi pihenés hiánya idővel komolyan meglátszik mind a koncentrációs, mind pedig az emlékezőképességben is. Nem beszélve a többi fizikai tünetről.

Köztudott, milyen kulcsszereppel bír az alvás a mindennapokban, de időnként előfordulhat, hogy valamilyen okból kifolyóan nem sikerül átaludni az éjszakát. Már egy ilyen kimaradt pihenőidőt is több napba telik "visszapótolni" - de vajon hol a határ?

Meddig lehet kibírni alvás nélkül?

2012-ben egy kínai férfi 11 egybefüggő éjszakán át ébren maradt, hogy megnézze az összes európai focibajnokságot. A 26 éves fiatal felnőtt nem sokkal a kísérlete után álmában meghalt, és az orvosok szerint az alváshiány, az alkohol és a dohányzás hármas kombinációja okozta a vesztét. 

A kép illusztráció.
A kép illusztráció.
Fotó: chee gin tan / Getty Images Hungary

1964-ben Randy Gardner megdöntötte az ébren maradás rekordját, amikor 17 évesen 11 napot és 25 percet kibírt alvás nélkül, mellyel a Guinness-rekordok Könyvébe is bekerült. Annak ellenére, hogy semmilyen negatív fizikai tünet nem jelentkezett rajta, éveken keresztül inszomniában szenvedett a rekorddöntő éjszakázásainak köszönhetően.  

Sokan próbálták már letaszítani a trónjáról, ám végül a Guinness-rekordok bizottsága kivette a listájáról, mivel túl veszélyesnek ítélték. Akik keveset alszanak, szorongósak, depressziósak lehetnek, és szoros összeköttetésben áll az elhízással, a diabétesszel, az alacsony koncentrációs készséggel, sőt még a kardiovaszkuláris megbetegedésekkel is összefüggésbe hozták.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az 1980-as években állatokon kísérleteztek, és a Chicagói Egyetem eredményei szerint 32 nap után elhunytak azok a jószágok, akiket nem hagytak aludni. Egyes szakértők úgy tartják, hogy az immunrendszerük gyengülése áll a háttérben, mások szerint a patkányok testhője csökkent le drasztikus szintre, és ezért pusztultak el, egy harmadik verzió pedig a súlyos agykárosodás következményeként tartja számon az esetet. Embereken is végeztek hasonló jellegű vizsgálatokat, ám esetükben maximum pár napon keresztül figyelték meg a hatásokat.

Ilyen régre nyúlik vissza az ágyban alvás hagyománya - A kutatókat is meglepte a felfedezés

Már sokkal korábban elkezdtek ágyban aludni az emberek, mint azt eddig gondolták a tudósok.

Ilyen régre nyúlik vissza az ágyban alvás hagyománya - A kutatókat is meglepte a felfedezés

Már sokkal korábban elkezdtek ágyban aludni az emberek, mint azt eddig gondolták a tudósok.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük