szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elnökválasztással egy időben rendezett kongresszusi választásokon újabb „elsők” is bekerültek a valószínűleg demokrata többségűként megmaradó képviselőházba.

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020
November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.
Friss cikkek a témában

Soros György, a Magyarországról kivándorolt zsidó származású amerikai üzletember a második világháború idején együttműködött a nácikkal” – ez az egyik állítása a republikánus színekben képviselőházi helyet nyert Marjorie Taylor Greene-nek, aki még arról is megvan győződve, hogy a muszlimok inváziót készítenek elő az USA ellen, a feketék pedig a különféle bűnszervezetek befolyása alatt állnak. Bár már ezek a nézetek is arra utalnak, hogy a Georgia állam egyik, hagyományosan republikánuspárti körzetében diadalmaskodó Greene a politikai paletta jobboldalának szálán helyezkedik el, győzelme nem ezért számít különlegességnek. Hanem azért, mert ő az első győztes jelölt, aki nyíltan támogatta az újonnan alakult QAnon mozgalom alapvetéseit, például azt, hogy Donald Trump amerikai elnök titkos háborút folytat a háttérhatalom ellen, akiket egyebek mellett a gyermekkereskedelemmel foglalkozó, pedofil demokratapárti politikusok képviselnek.

Greene, aki egyik kampánybeszédében leszajházta Nancy Pelosit, a képviselőház demokrata elnökét, még saját pártját is megosztja, több republikánus politikus akadt, aki nem volt hajlandó támogatásáról biztosítani indulását. Trump nem tartozott a finnyásak közé, amikor megnyerte a párton belüli előválasztást, az elnök közölte: „gratulálok a republikánus pártiak új csillagának. Marjorie erős, és sohasem adja fel, ő egy igazi győztes.”

Bár az utóbbi időben Greene többször is azt állította, nem támogatja a QAnon által hirdetett összeesküvés-elméleteket, Trumpról úgy nyilatkozott, az elnök az egyetlen, akinek a segítségével meg lehet szabadulni a „sátánista globalista pedofil titkos társaságtól”. Greene mellett még legalább tucatnyi olyan jelölt indult harcba a képviselőségért, aki valamilyen szinten támogatja a QAnon nézeteit, s bár Greene volt az egyetlen, aki bejutott a törvényhozásba, a QAnon-hívők számának megugrása azt mutatja, az összeesküvés-hívők befolyása nő a republikánusok között.

Egy másik republikánuspárti győztes, a képviselőház legfiatalabb tagja, a 25 éves Madison Cawthorn miatt is többen felhúzták a szemöldöküket. Az észak-karolinai politikus ugyanis egy korábbi Facebook-bejegyzésében azzal büszkélkedett, hogy meglátogatta a „Führer”, azaz Adolf Hitler nyaralóhelyét. „Ez már régóta a bakancslistámon volt, és nem okozott csalódást” – írta, s a bejegyzés sokak szerint arra utalt, hogy Cawthorn csodálja a náci vezért. Bár a politikus cáfolta, hogy szélsőjobboldali vagy rasszista lenne, több olyan szimbólumot használ, amelyek elsősorban éppen a fehér faj felsőbbségét hirdető csoportok körében népszerűek.

Az első QAnon-hívő mellett egy másik első is megjelent: Sarah McBride (képünkön) az első, bevallottan transzgender politikus, aki bekerült az amerikai szenátusba. Bár több USA-tagállam törvényhozásában ülnek már nemváltoztató képviselők, a 30 éves McBride az első, aki a szövetségi törvényhozásba is bekerült, s így jelenleg ő a legmagasabb rangú transzgender személy az országban. McBride a demokrata elnökjelölt, Joe Biden államában, Delaware-ban indult, és programjában az állami iskolákban folyó oktatás színvonalának emelését, illetve a mindenkinek járó fizetett betegszabadság bevezetését szorgalmazta.

McBride egyetemista korában kezdett foglalkozni a politikával, és gyakornokként bekerült a Fehér Házba is Barack Obama elnöksége idején. Már akkor is első volt: előtte nem volt transzgender munkatárs az elnöki hivatalban.