A nők egykor ugyanúgy vadásztak a nagyvadakra, mint a férfiak

női vadász
Ez a női vadász épp vikunyára vadászik ezen az illusztráción
Vágólapra másolva!
Egy új tanulmány szerint az ősi Amerikában a korai vadászó-gyűjtögető népek női tagjai éppúgy vadásztak a nagyvadakra, mint a férfiak. Az Andok-hegység völgyeiben a vadászok a tevefélék családjába tartozó vikunyák mozgását figyelték, hogy aztán elejtsék őket. A képzett vadászok soraiban azonban nők és férfiak egyaránt helyet kaptak, akikre óriási felelősség hárult az élelem biztosítása kapcsán.
Vágólapra másolva!

Gazdag vadászati eszköztárra bukkantak

A vadászó-gyűjtögető népek széles körben ismert története szerint miközben a férfiak nagyvadra vadásztak, a nők gyógynövényeket és növényeket gyűjtöttek. A Science Advances tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint azonban egy nemrégiben felfedezett, kilencezer éves női temetkezési hely elemzése arra utal, hogy az egykori Amerikában élő, korai nők éppúgy vadásztak a nagyvadakra, mint a férfiak.

A kutatók a perui Wilamaya Patjxa helyszínén bukkantak a különös leletre Forrás: Randall Haas

– mondta Randy Haas, a Kaliforniai Egyetem antropológusa, a tanulmány vezető szerzője a LiveScience online tudományos portálnak.

A szakember és társai a kétezres évek elején egy feltáráson dolgoztak az Andok-hegységben, amikor a dél-perui Mulla Fasiri közösség egyik helyi lakosa arról mesélt neki, hogy több száz ősi kőeszközt találtak szétszórva a közelben.

A tudósok évekkel később kezdték el a helyszín feltárását, amely Wilamaya Patjxa néven vált ismertté.

A kutatók itt fedeztek fel hat emberi temetkezési helyszínt, amelyből kettő vadászati eszközöket is tartalmazott. Egyet azonban különösen érdekesnek találtak.

– mutatott rá Haas. – Az szinte biztos, hogy egy vadászt temettek el itt, aki a fogak vizsgálata alapján 17-19 éves lehetett a halála pillanatában.

Hozzátette: arra is rájöttek, hogy az itt örök nyugalomra helyezett ember bizonyára nagy vadász lehetett, akinek igazán fontos szerep jutott a közösségben.

Nem volt meg a nemek bináris jellege

James Watson, az Arizonai Egyetem antropológiusa és a tanulmány társszerzője szerint egyértelmű, hogy az itt eltemetett személy nő volt és nem férfi. A csontok ugyanis jóval kisebb méretűek, mint amit korábban találtak.

A fogakban található fehérjék részletes elemzése megerősítette, hogy egy nőről van szó.

Haas és csapata ekkor eltűnődött: vajon egyszeri esetről van szó vagy mindez egy nagyobb mintának a része? Ennek kiderítéséhez átfésülték a szakirodalmat a késő pleisztocén és a kora holocén földtörténeti korból a vadászó-gyűjtögető közösségek temetkezési gyakorlataival kapcsolatban.

Ez a női vadász épp vikunyára vadászik ezen az illusztráción Forrás: UC Davis IET Academic Technology Services

A csapat Amerika-szerte 107 ősi temetkezési helyről 429 csontvázat azonosított.

A további elemzések azt mutatták, hogy ezekben a közösségekben a vadászok 30-50 százaléka nő volt.

– magyarázta Marin Pilloud, az egyetem másik antropológusa. – Ez a megállapítás nem teljesen szokatlan az őslakos populációkban, és ha ugyanezeket a tárgyakat egy férfi csontvázához társítjuk, akkor már nem kérdéses, hogy az egyén vadász volt-e vagy sem.

Hozzátette: sok kultúrában „nem volt meg a nemek bináris jellege, amely a modern nyugati kultúránkat uralja".