Meddig jár a családi pótlék, meddig kaphatják a szülők?

genetika öröklődés család nagycsaládosok
Illusztráció.
Vágólapra másolva!
A családi pótlék az egyik leginkább közismert családtámogatási forma ma Magyarországon, amit az állam nyújt a kisgyermekes családok számára. Sokszor felmerül azonban a kérdés, hogy a családi pótlék, mint havi rendszerességű támogatást meddig kaphatják a szülők, az az, meddig jár a családi pótlék? A D.A.S. JogSzerviz szakértője járja körül a témát.
Vágólapra másolva!

Elsőként azt szükséges tisztázni, hogy a családi pótlék egy gyűjtőfogalom, amely két támogatási formát foglal magába. A nevelési támogatást, illetve az iskoláztatási támogatást – fejtette ki dr. Bálint Boglárka.

Nevelési ellátásra főszabály szerint a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, a nevelőszülő, a gyám jogosult.

Az előbb felsorolt személyi körön túlmenően egyéb személyek is jogosultak lehetnek a nevelési ellátásra, például a gyermekotthon vezetője a gyermekotthonban nevelt gyermekek után. A nevelési ellátás célja, hogy a kiskorú, még bölcsődébe, óvodába járó gyermekek neveléséhez, gondozásához támogatást nyújtson.

Ebből adódóan főszabály szerint ezen ellátás a gyermek tankötelessé válása évének október 31-éig jár.
Iskoláztatási ellátásra főszabály szerint ugyanaz a személyi kör jogosult, mint nevelési ellátásra.

Természetesen az iskoláztatási ellátás esetén is vannak egyéb személyek, akik arra jogosultak, például a javítóintézet igazgatója vagy a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, és gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekekre tekintettel.

Az iskoláztatási támogatás célja, hogy a tanköteles, illetve középfokú tanulmányait folytató gyermekek gondozásához, iskoláztatásához támogatást nyújtson.

Forrás: Shutterstock

Az iskoláztatási támogatás éppen ezért főszabály szerint a gyermek tankötelessé válása évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára, valamint a tankötelezettsége megszűnését követően köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytató gyermekre tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig jár, amelyben a gyermek a huszadik életévét betölti.

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult. De sajátos nevelési igényű tanuló esetében a támogatás a gyermek huszonharmadik életévének betöltéséig jár, amennyiben köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanulmányokat folytat.

A családi pótlék összege pedig az alábbiak szerint alakul:
egygyermekes család esetén 12 200 forint,
egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13 700 forint,
kétgyermekes család esetén gyermekenként 13 300 forint,
két gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 14 800 forint,
három- vagy többgyermekes család esetén gyermekenként 16 000 forint,
három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 17 000 forint,

Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos, valamint gyermekotthonban, javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben elhelyezett gyermekek után pedig emelt összegű családi pótlék jár.

A fentieket összefoglalva tehát a bölcsődés, óvodás korú gyermekek után nevelési támogatás jár, a gyermek tankötelezetté válásának évének október 31-éig, amit felvált az iskoláztatási támogatás.

Ez utóbbi támogatás a gyermek tankötelezettségének végéig, illetve annak a tanévnek a végéig jár, amelyben a gyermek 20. életévét betölti – húzta alá a D.A.S. JogSzerviz szakértője.

https://das.hu/