Labdarúgás – A magyar futball él

Labdarúgás – A magyar futball él

Kormány Sport

Zsinórban harmadik éve szerepel magyar klubcsapat valamelyik nemzetközi labdarúgósorozat főtábláján, a magyar labdarúgó-válogatott pedig 2016 után ismét kijutott az Európa-bajnokságra. Az ezt megelőző évtizedekben azonban nem igazán szokhattunk hozzá, hogy éveken keresztül folyamatosan hasonló sikereket könyvelhessünk el akár klub, akár válogatott szinten.

Bizonyára nincs olyan magyar, futballt kedvelő ember, aki ne fújná kívülről Hajdú B. István mondatait, miután a nemzeti tizenegy parádés utolsó perceket produkálva előbb egyenlíteni tudott a 88. percben Nego Loic révén, majd a 92. percben Szoboszlai Dominik szólója után a győzelmet is megszerezte, ezáltal kijutott a jövő nyáron rendezendő Eb-re, ahol Franciaországgal, Németországgal és Portugáliával nézhet majd farkasszemet a csoportban. A kvalifikáció mellett azért is küzdhetett a csapat, hogy hazai pályán, a Puskás Arénában játszhasson majd két mérkőzést. Ennek köszönhetően a franciákat és a portugálokat is a nemzeti stadionban láthatjuk vendégül, míg a német válogatottal Münchenben mérkőzhetünk majd meg.

A 2020-as esztendő kifejezetten sikeresnek tekinthető a magyar futball korábbi időszakát figyelembe véve, hiszen klubszinten is van minek örülni. A Ferencváros 1995 után jutott be ismét a Bajnokok Ligájába, de magyar csapat is 11 év után került be ezáltal ismét az európai klubfutball elitjébe, akkor, 2009-ben a DVSC ért el utoljára hasonló bravúrt. 2018 óta azonban folyamatosan szoríthatunk magyar együttesért is Európában. 2018-ban a Fehérvár jutott be az Európa-ligába, majd 2019-ben a Ferencváros is megismételte ezt a bravúrt, mielőtt idén a BL-csoportkörébe jutott volna.

Nem volt ez azonban mindig így. A Fradi 1995-ös Bajnokok Ligája szereplését követően például 9 évet kellett várni arra, hogy ismét magyar csapatért szoríthassunk a nemzetközi porondon. 2004-ben az FTC az UEFA-kupában szerepelhetett, amely sorozatot ma már Európa-ligának hívnak. Ezt követően újabb pár év kihagyás következett, majd a DVSC nem kis bravúrt végrehajtva, 2009-ben bejutott a Bajnokok Ligájába, egy évvel később pedig az Európa-liga csoportkörében mérethette meg magát. A Debrecen sikeres éveit követően nem kellett olyan sokat várni. 2012-ben a Videoton jutott el a második számú európai kupasorozat főtáblájára, azonban a fehérváriak sikerét követően jó pár év szünet következett, egészen 2018-ig. Az azt megelőző alkalomhoz hasonlóan ezúttal is a székesfehérvári csapat tudta megugrani a lépcsőfokokat, és jutott be ismét az Európa-ligába. Azóta azonban nem telt el úgy szezon, hogy ne lett volna valamelyik főtáblán magyar együttes, és reméljük, hogy még sokáig nem is fog.

A klubfutball mellett a válogatott is kezdi ismét megmutatni magát. A 2016-os Eb-re való kijutást megelőzően 30 évig nem láthattuk a válogatottat egyetlen tornán sem, hiszen addig csupán az 1986-os világbajnokságon szerepeltünk utoljára. A 2016-os Európa-bajnokság remekül sikerült, elvégre a csapat megnyerte a csoportját Izland, Portugália és Ausztria előtt, majd az egyeneses kieséses szakaszban Belgium következett, ez azonban már túl nagy falatnak bizonyult, de nem volt oka szégyenkezésre a magyar válogatottnak. A mostani kijutás pedig azt jelenti, hogy zsinórban másodjára leszünk ott a kontinensviadalon, ezzel pedig klub és válogatott szinten is kifejezetten sikeresnek mondható az elmúlt öt esztendő.

És, hogy mi lehet a következő lépcsőfok? Annyit biztosan tudunk, hogy 2022-ben vb-t rendeznek, addigra pedig már 36 év fog eltelni el a legutóbbi szereplésünk óta labdarúgó-világbajnokságon. Talán itt az ideje, hogy egy újabb rossz szériát adjunk majd át a múltnak?

Forrás, fotó: Simon Dániel, MLSZ, youtube.com