szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A fővárosi önkormányzat és a budapesti kamara összeraknak egy vállalati segélyalapot, illetve kupon-programot indítanak, amely során előre lehet majd szolgáltatásokat vásárolni. Szeretnék, ha a jegybank a fővárost is finanszírozná kötvényvásárlásokkal.

A járvány idejére szóló együttműködési megállapodást írt alá a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) – a dokumentum elérhető az önkormányzati honlapon, illetve Facebook-oldalán is bejelentette a megállapodást Karácsony Gergely főpolgármester.

A megállapodás öt pontból áll:

  • Az iparűzési adó felfüggesztésére vagy megszüntetésére a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által tett javaslatot elfogadhatatlannak tartják.
  • Az önkormányzat által javasolt ideiglenes, szektoriális különadó bevezetését általánosságban és első közelítésben a BKIK nem támogatja, de még egyeztetnek.
  • Az önkormányzat egyetért a BKIK javaslatával egy 2,5 milliárdos vállalati segélyalap létrehozására. Az önkormányzat biztosítja a pénz felét részben önként vállalt feladatok és fejlesztések eltörlésével, részben a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány forrásaiból.
  • A felek közös kuponprogramot indítanak: a budapestiek előre megvásárolhatják bizonyos vállalkozások szolgáltatásait (illetve az azok későbbi igénybevételét lehetővé tevő kuponokat), így támogatva a cégeket a járvány idején.
  • Az önkormányzat és a BKIK kidolgozzák egy válságkezelési kötvény kibocsátásának részleteit. Az elképzelés szerint a bevételt a válság kezelésére fordítanák, a kötvényeket a Magyar Nemzeti Bank vásárolná fel. Az MNB-nek ehhez nyilván lesz egy-két szava – bár jelenleg is fut vállalati kötvényvásárlási programja, az államháztartást pedig állampapír-vásárlásokkal finanszírozza.

Nagy Elek, a BKIK elnöke a hvg.hu közéleti podcastjában, a Fülkében azt mondta másfél hete: olyan nagy a válság, hogy akár meghökkentő javaslatok is szóba jöhetnek. Nagy Elek ekkor még azt mondta, a BKIK bizonyos megszorítások mellett nem zárkózik el az iparűzési adó felfüggesztésétől. Sőt, akkor arról is beszélt, hogy javaslatot készítenek az MKIK javára.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke újabban minden létező felületen azért kampányol, hogy a vállalkozásoknak legalább ideiglenesen ne kelljen iparűzési adót fizetniük. A nagy probléma, hogy nem pusztán adóügyi kérdésről van szó, az iparűzési adó ugyanis lényegében az önkormányzatok utolsó nagy, önálló bevétele, ennek híján tulajdonképpen lehúzhatnák a rolót.