szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Aáry-Tamás Lajos vizsgálata szerint az egyetem polgársága igazolta, hogy az oktatás az intézmény falain belül rendben zajlik, így a fenntartónak semmilyen alapja nincsen a tanév akadályoztatására - írták péntek esti közleményükben a Színház-és Filmművészeti Egyetem hallgatói.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A közlemény szerint az Oktatási Jogok Biztosa heteken át vizsgálta a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatóinak panaszait. Az ombudsman most ismertetett válasza szerint az egyetemet fenntartó, Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumnak

nem áll jogában felfüggeszteni az oktatást az intézményben.

Aáry-Tamás Lajos döntéséről levélben tájékoztatta a színművészetis diákokat, melyben kimondja: az egyetem polgársága igazolta, hogy az oktatás az intézmény falain belül rendben zajlik, így a fenntartónak semmilyen alapja nincsen a tanév akadályoztatására.

A biztos állásfoglalásában felszólítja a Színház-és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának tagságát arra, hogy feladatukat a törvényben meghatározott módon, a hallgatók alkotmányos jogát betartva lássák el. “Nincs olyan törvényes cél és felhatalmazás sem, amely szerint a fenntartó felfüggesztheti vagy szüneteltetheti az oktatást” – írja Aáry-Tamás Lajos.

A jelentés hangsúlyozza azt is, hogy az állam feladata biztosítani a felvételt nyert hallgatók számára az Alaptörvény X. cikkének (1) és (3) bekezdéseiben foglalt tanulás szabadságát, valamint a felsőoktatási intézmény működését.

Az oktatási ombudsman megállapította, azzal, hogy a Vidnyánszky vezette kuratórium megtiltja az oktatást az intézményben, a kuratórium a jogszabályban rögzített céljával ellentétesen jár el,

mellyel súlyosan sérti a hallgatók jogait, különösen a diákok tanulás szabadságához fűződő alkotmányos jogát.

Aáry-Tamás Lajos levele úgy zárul, hogy a jogszabályban biztosított hatáskörönél fogva azzal a kezdeményezéssel fordul az alapítványi kuratórium felé, hogy az “haladéktalanul vonja vissza a jogsértő, törvényes alapot nélkülöző döntését”.