A magyar munkavállalók szerint ekkor állhat minden vissza a vírus előtti időszakra

Sem a cégeknek, sem az álláskeresőknek nem volt könnyű a 2020-as év, de a magyar emberek optimistán látják a jövőt.

Magyar munkahelyek a koronavírus után
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy olyan év után, mint 2020, mindenki szeretne abban bízni, hogy 2021 már egy nyugodtabb, egészségügyi vészhelyzettől kevésbé sújtott év lehet.

A magyar munkavállalók jövő évi reményeire is az általános optimizmus jellemző: hisznek abban, hogy rendeződnek a dolgok, annak kapcsán azonban jelentően eltér a véleményük, hogy ez hogyan és mikor fog megtörténni - derül ki a Profession.hu friss, reprezentatív kutatásából.

Jövőre helyreállhat a rend a munkahelyeken

Magyarország piacvezető állásportáljaként a Profession.hu rendszeresen vizsgálja a hazai munkaerőpiac állapotát, a munkavállalók és álláskeresők véleményét az adott időszak legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban. Annak az évnek a végén, melyre a korábbi életünket gyökeresen felforgató koronavírus-járvány kitörése miatt emlékezünk majd, nem kerülhetett más az állásportál kutatásának fókuszába, mint a hazai dolgozók és munkát keresők jövővel kapcsolatos várakozásai. Lássuk a részleteket.

álláskeresés-pandémia3
Fotó: sam thomas / Getty Images Hungary

Az emberek többségét foglalkoztató kérdés: vajon mikor állhat helyre a rend az életünkben? Minden negyedik hazai munkavállaló szerint ez csak nagyon sokára fog bekövetkezni, ám 11 százalékuk ennél jóval bizakodóbb: szerintük jövő tavaszra már hasonló lehet az élet a munkahelyeken, mint a koronavírus előtt. A válaszadók ötöde inkább nyárra várja a helyzet rendeződését, 12 százalékuk inkább az őszi hónapokban bízik. 9 százalékuk szerint pedig még egy teljes év kell ahhoz, hogy minden a régi - vagy legalábbis ahhoz hasonló - lehessen. A megkérdezetteknek csupán 9 százaléka áll igazán pesszimistán a kérdéshez, szerintük sosem lesz már olyan, mint volt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A kutatásban a hazai dolgozók munkahelyük kilátásairól is véleményt formáltak: közel felük azt mondta, hogy a helyzet a koronavírus-járvány hatásai miatt nagymértékben romlani fog még 2021-ben is, 36 százalékuk szerint azonban nem várható további változás. Kevesen, de voltak olyanok is, akik szerint javítja munkahelyük kilátásait a járványhelyzet: ők a megkérdezettek 5 százalékát tették ki. 13 százalékuk pedig még nem tudta eldönteni, mit várjon ilyen szempontból a jövő évtől.

Önállóbb és rugalmasabb munkavégzés

A gyakorlati változásokkal kapcsolatban minden második válaszoló azt jósolta, még nem történik érdemi változás a munkavégzésben 2021-ben. Akik szerint viszont igen, azok úgy vélik, 2021-ben jellemző lesz az önállóbb és rugalmasabb munkavégzés, de kisebb irodába költözhet a munkahelyük, és alacsonyabbak lehetnek a fizetések és az egyéb dolgozói juttatások is.

álláskeresés-pandémia4
Fotó: ti-ja / Getty Images Hungary

A koronavírus-járvány 2021-es fizetésekre gyakorolt hatásával kapcsolatban a hazai munkavállalók 6 százaléka növekedésben bízik, 37 százalékuk csökkenést, 44 százalékuk stagnálást vár. Az egyéb juttatások a dolgozók 38 százaléka szerint nem változnak majd, míg 5 százalékuk úgy gondolja, hogy növekedni, 40 százalékuk pedig, hogy kisebb-nagyobb mértékben csökkenni fognak.

Álláskeresés pandémia idején

A jelenleg állást keresők 17 százaléka szerint a járványhelyzet nem befolyásolta helyzetüket, 3 százalékuk egyenesen úgy érezte, javított lehetőségein a pandémia. Utóbbit főként az alkalmi munkákat keresők tapasztalták így. A munkát keresők 69 százaléka azonban elégedetlen helyzetével: ők úgy érzik, a járványhelyzet kifejezetten rontott kilátásaikon, míg további 12 százalékuk bizonytalan volt ebben a kérdésben.

álláskeresés-pandémia2
Fotó: VioletaStoimenova / Getty Images Hungary

- 2020 tavaszán az álláshirdetések száma valóban drasztikus csökkenést mutatott a tavalyi év azonos időszakához képest. Ez a tendencia azonban gyorsan változott, és a cégek újra működésbe léptek a toborzás területén is. A csökkenés mértéke jelentősen mérséklődött, nyár végére a tavalyi év azonos időszakához képest már csak 30 százalék körül alakult, az álláspiac helyzete azóta is folyamatosan stabilizálódik - mutat rá a reménykeltő tendenciára Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési vezetője.

Ilyen a home office a valóságban: vicces képeken a webkamera mögötti világ

A járványhelyzet miatt sokan otthoni munkára kényszerültek, de ennek is megvannak a vicces pillanatai.

Ilyen a home office a valóságban: vicces képeken a webkamera mögötti világ

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük