szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Stanford Egyetem egészségügyi központja számítógépes sorsolással akarta eldönteni, kikhez kerüljön a viszonylag kevés, mintegy 5000 koronavírus-vakcinából. A gép azonban pont azokat hagyta ki, akiknek a legnagyobb szüksége lenne rá.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Súlyos baki miatt kellett magyarázkodnia a patinás Stanford Egyetem orvosi karának. Az intézményhez tartozó egészségügyi központ sorsolással akarta eldönteni, kik részesüljenek elsőként a koronavírus-vakcinákból, ám a gép, amely a feladatot végezte, csupán pár ápolót és orvost vett számításba ehhez.

Vagyis pont azokat hagyta ki a sorsolásból, akik a járvány óta a frontvonalban dolgoznak.

Az ügy kínosságát csak fokozta, hogy az intézmény azért bízta egy algoritmusra a sorsolást, mert úgy mindenki egyenlő esélyekkel indulhat. A vakcinából ugyanis mindössze 5000 darabot tudott vásárolni az egyetem, ennél azonban többen tartották rá igényt.

Az algoritmus egy szakemberek által kitalált pontozás alapján sorsolt, amelyhez figyelembe vette a ledolgozott munkaórákat, és azt is, milyen idős az illető. Minél magasabban állt ez a két kritérium, annál nagyobb esélye volt valakinek bekerülnie az 5000 versenyző közé.

A számításba azonban hiba csúszott, mert az 5000 fős listára csak pár egészségügyi dolgozó került.

Az intézmény azzal indokolta a jelenséget, hogy az algoritmus rendkívül bonyolult módon működik. Mások szerint nem ez történt, hanem a rendszer készítői hibáztak: egyszerűen rosszul írták meg a kódot. Az ügy miatt tüntettek is a Stanford ápolói, rezidensei.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.