szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kirekesztőnek tartja a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Tanácsa, azt, ahogy Vidnyánszky Attila, az egyetem tulajdonosi jogait gyakorló alapítány kuratóriumának elnöke nyilatkozott az egyetem Doktori Iskoláját vezető Karsai György professzorról. Azt várják a kulturális kormányzattól és a kuratórium tagjaitól, hogy határolódjanak el is Vidnyánszky szavaitól, különben, maguk is kirekesztővé válnak.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Közleményben reagált a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Tanácsa Vidnyánszky Attila, az egyetem tulajdonosi jogait gyakorló alapítvány kuratóriuma elnökének a szavaira, aki “kizárólagosnak és kirekesztőnek” nevezte az SZFE Doktori Iskoláját vezető Karsai György gondolkodását, és azt mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kedden, hgoy “én nem fogom soha tudni elmagyarázni, hogy mi a nemzet, meg a haza, meg a kereszténység, mert alkalmatlan arra, hogy befogadja azt, amit én gondolok”.

A tanács szerint kirekesztő beszédmódja miatt Vidnyánszky Attila alkalmatlan nem csak az egyetem kuratóriumának vezetésére, “hanem bármiféle nemzeti és/vagy oktatási intézmény vezetésére”. A tanácsa elhatárolódásra szólította fel a kijelentéstől a kulturális kormányzatot, és és a kuratórium tagjait, ellenkező esetben

“maguk is cinkossá válnak a megengedhetetlen kirekesztésben”.

A Doktori Tanács szerint Vidnyánszky szavai “a nemzetből és a keresztény kultúrkörből való kitaszítással egyenértékűek”, amiket egy olyan oktatóval szemben használt, akinek “a görög drámáról és színházról írott könyvei, sok nyelven publikált tanulmányai százai mellett színikritikusi aktivitása jelzi, mennyire elválaszthatatlan a jelen színházának értő elemzése a nemzeti hagyományainktól és a görög-római kultúrkör emlékezeti kánonjától”.